IX KONFERENCJA INTEGRACJA-INTERAKCJA ZA NAMI

20 marca 2017

W dniach 15-17.03.2017 już po raz dziewiąty odbyła się Konferencja Interakcja-Integracja, organizowana w tym roku, przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To spotkanie osób i instytucji zaangażowanych w popularyzację nauki. W tegorocznej edycji Konferencji udział wzięło blisko 200 przedstawicieli, reprezentujących centra nauki, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, muzea, planetaria, ogrody botaniczne, uczelnie, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.

IX Integracja-Interakcja była bardzo bogata w sesje warsztatowe, podczas których nie brakowało żarliwych dyskusji o tym m.in. jak edukować ? kogo ? za pomocą jakich narzędzi i form? My również jako Geopark Kielce współprowadziliśmy jedną z sesji warsztatowych. „W moim ogrodzie… masa doświadczeń. Rzecz o tym jak zaprojektować, zbudować i cieszyć się ekspozycją plenerową” to tytuł sesji, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział. Podczas warsztatów zaprezentowaliśmy nasze doświadczenia w zakresie planowania plenerowej wystawy edukacyjnej, którą w naszym przypadku jest Geologiczny Ogród Doświadczeń. Efektywna dyskusja, wymiana doświadczeń zamieniła się w niezwykle twórczą pracę, której wynikiem były wspaniałe projekty ogrodów doświadczeń, z wcześniej przygotowanych puzzli…

Ważnym punktem w programie Konferencji było również kolejne zebranie Porozumienia Społeczeństwo i Nauka (SPiN), którego członkiem, od ubiegłego roku, jest również Geopark Kielce. Dziś do Porozumienia należy 39 instytucji oraz 8 podmiotów wspierających.  Współpraca członków SPiNu dotyczy różnych aspektów ich działań, np. wymiany interaktywnych wystaw, współdziałania w projektach, konsultacji  itp.

Podsumowując, udział IX edycja Konferencji Interakcja-Integracja był niezwykle inspirujący w nowe możliwości wykorzystywania przestrzeni edukacyjnej, co na pewno w najbliższej przyszłości przełoży się również na nasze działania geoedukacyjne….Kolejne spotkanie interakcyjno-integracyjne już w przyszłym roku.


Konferencja Interakcja – Integracja 2017 została objęta honorowym patronatem przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk


Źródło zdjęć: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

x