WARSZTATY EDUKACYJNE „GEO-ŚWIĘTOKRZYSKIE” DLA NAUCZYCIELI PRZYRODY/GEOGRAFII, EDUKATORÓW…ZAPRASZAMY!

4 października 2016

Geopark Kielce wraz z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, zapraszają do udziału w Warsztatach Edukacyjnych „GEO-ŚWIĘTOKRZYSKIE”, które odbędą się w poniedziałek, 7 listopada 2016 r., w Centrum Geoedukacji. Warsztaty realizowane są w ramach projektu, dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nauczycieli nauk przyrodniczych ze szkół województwa świętokrzyskiego, edukatorów, przedstawicieli organizacji i instytucji działających na rzecz edukacji przyrodniczej. Tematyka warsztatów dotyczyć będzie dziedzictwa geologicznego regionu świętokrzyskiego i jego zrównoważonego wykorzystania. Region ten, w którym kluczową rolę odgrywa geologia i tematyka z nią związana, jest bowiem doskonałym poligonem edukacyjnym, dla realizowania tematów związanych walorami geologicznymi. Ponadto w programie Warsztatów znajdą się również tematy obejmujące praktyczne możliwości przekazywania wiedzy geologicznej. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowym programem, poniżej.

UWAGA! Brak wolnych miejsc na część I


WARSZTATY EDUKACYJNE „GEO-ŚWIĘTOKRZYSKIE”


Termin: 07.11.2016 (poniedziałek)

Godzina: godzina 15.00 – 19.30

Miejsce: Centrum Geoedukacji, ul. Daleszycka 21

Udział: bezpłatny

Rejestracja:

I: do 17 października,  na adres: martyna.sutowicz@geopark-kielce.pl

II. do 24 października, na adres: martyna.sutowicz@geopark-kielce.pl

UWAGA! Brak wolnych miejsc na część I

Formularz zgłoszeniowy: w załączniku

Dla kogo: nauczyciele przyrody, geografii, edukatorzy centrów edukacji nieformalnej, przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz edukacji przyrodniczej  (z  terenu województwa świętokrzyskiego).*

 

*UWAGA! Ilość miejsc na część I – ograniczona. 

Uczestnicy  Warsztatów (części I) otrzymają:

– zaświadczenia, wystawione przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Geopark Kielce

– materiały szkoleniowe: próbnik skał świętokrzyskich, wydawnictwa geologiczne.


PROGRAM


CZĘŚĆ I – WARSZTATY

 godz. 15.00 -17.10

Rozpoczęcie warsztatów edukacyjnych „Geo-Świętokrzyskie”.

Część teoretyczna

Edukacja geologiczna w regionie świętokrzyskim – główne problemy i wyzwania.

Część warsztatowa

Od lokalnej geologii do oferty edukacyjnej.

Jak edukować z pomysłem i wykorzystać do tego przyrodę? Formy i narzędzia w nowoczesnej geo-edukacji.

GEO…edukator idealny?

Przyroda niejedną ma twarz. Edukacja w szkole i poza szkołą.


PRZERWA:

godz. 17.10 -17.30


CZĘŚĆ II – SHOW POPULARNONAUKOWE

godz. 17.30 – 19.30

Dr Andrzej Boczarowski – SFERY ŚWIATA

Opis pokazu: Przedmiotem, który zazwyczaj sprawia wiele kłopotów w trakcie naszej edukacji jest matematyka. Dobrą wiadomością jest to iż kiedy ją opanujemy dostajemy do ręki klucz, który otwiera drzwi do wszystkich tajemnic Świata. Autor wychodzi z prostego założenia, że skoro kula ma najlepszy stosunek kwadratu powierzchni do sześcianu swojej objętości, to jest najkorzystniej uzasadnioną energetycznie bryłą we Wszechświecie. I rzeczywiście, wszystko co nas otacza to sfery. Od mikrokosmosu do makrokosmosu – w ciągu dwóch godzin zegarowych przemierzamy niemal całą wiedzę o otaczającym nas Świecie. W spójny i oszałamiający sposób odkrywamy czym są cztery wymiary naszej rzeczywistości. Ale nie to jest głównym celem przekazu. Autor nieustannie zwraca uwagę na to jak powinna wyglądać nowoczesna edukacja plenerowa, w nawiązaniu do pokazywanych treści. We współczesnym Świecie parki tematyczne i muzea mają szansę przejąć inicjatywę w nowoczesnej edukacji.

Dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych. Jako nauczyciel z powołania efekt swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. W jego wykładach bierze udział po kilka tysięcy słuchaczy miesięcznie. Obejmują one ewolucję materii od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka.


Załączniki:

formularz-zgloszeniowy_warsztaty-edukacyjne-geo-swietokrzyskie_geopark-kielce


Organizatorzy:

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji

Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Kielce

Kuratorium Oświaty w Kielcach

Patronat medialny:

Internetowa Telewizja Kielce (ITV)


Warsztaty Edukacyjne „GEO-ŚWIĘTOKRZYSKIE”, organizowane są w ramach projektu,  

dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach


x