DO EKOLOGII PRZEZ GEOLOGIĘ…

19 listopada 2021

Co łączy prehistoryczne dinozaury z pszczołami? Kiedy narodziło się pojęcie ekologii? W jaki sposób zamienić elektryczne śmieci w przestrzenną makietę Ziemi z przyszłości? Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z organizacją odzysku AURAEKO i GEONATURA KIELCE, zapraszają na niecodzienną wystawę oraz warsztaty trash-art. Inauguracja akcji „Do ekologii przez geologię”, połączona z konferencją prasową, odbędzie się 22 listopada 2021 r. o godz. 11:00, w Centrum Geoedukacji.

Wyruszamy w podróż po prehistorii, razem budując ekologiczną przyszłość naszej planety!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce – Bogdan Wenta.


Prapszczoły, dinozaury i elektryczne śmieci?

Tyranozaury, brontozaury czy ichtiozaury mają wiele wspólnego z pszczołami. I choć te pierwsze wyginęły, na szczęście pszczoły nadal są wśród nas. Warto zadbać zatemo zwiększanie populacji tych życiodajnych owadów. Jak to zrobić? Stawiając ule, a najlepiej z… recyklingu. Fundacja Odzyskaj Środowisko w całej Polsce zakłada miejskie pasieki, w których pszczele domy są częściowo wykonane z bębnów od pralek.Edukacja ekologiczna – stawiamy także na nią. O ekologii mówimy na wiele sposobów. Wystawa autorskiej Beeżuterii, Ogrodów w Szkle, warsztaty trash-art – oto niektóre z nich.

Pomysł sztuki ze śmieci narodził się  z troski o przyrodę. Elektryczne śmieci są szczególnym rodzajem odpadów. Są to odpady niebezpieczne, których powinniśmy pozbywać się zgodnie z zasadami np. wyrzucając je do czerwonych pojemników. Dzięki temu możemy w całej Polsce stawiać miejskie pasieki z ulami wykonanymi z materiałów pochodzących z zakładów przetwarzania zużytych sprzętów elektrycznychi elektronicznych. Poprzez wystawę oraz nieszablonowe zajęcia edukacyjne, pragniemy pokazywać piękno i potencjał tkwiący w tym rodzaju odpadów” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Wspólna akcja w Centrum Geoedukacji pozwala połączyć przeszłość z teraźniejszością. Uczestnicy, dzięki wystawie CHRONOS poznają nie tylko dziedzictwo geologiczne naszej planety, ale i nauczą się, jak być bardziej eko. Tym samym wzmacniają swoją dbałość o bezpieczną przyszłość – dodaje Dyrektor Geonatury Kielce, Mirosław Hejduk.


Ekologia na miarę XXI wieku: trash-art

Wystawa autorskiej Beeżuterii to kilkanaście ekspozytorów kształtem nawiązujących do plastra miodu. W skład ekspozycji wchodzi bogata kolekcja broszek, kolczyków czy breloków, w których zatopione są elektryczne śmieci. Z kolei Ogrody w Szkle,  to klasyczne szklane słoje, skrywające surowce z profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Autorką tych niepowtarzalnych dzieł sztuki jest absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – Katarzyna Samczyńska. Podczas akcji odbiorcy będą mogli obejrzeć filmy z udziałem artystki i poznać idee, jakie przyświecały tworzeniu tych nietypowych prac.

Liczymy na to, że staną się one prawdziwą inspiracją dla uczniów, którzy z płyt procesorowych z dekoderów, tabletów, guzików z klawiatury i innych materiałów z recyklingu elektrycznych śmieci, stworzą swoje małe dzieła sztuki, a przez to dowiedzą się, jak być bardziej eko” – mówi Gabriela Leszczyńska z organizacji odzysku AURAEKO.


Na wystawę oraz warsztaty ekologiczne zapraszamy do Centrum Geoedukacji w dniach:

  • 22 listopada – 3 grudnia 2021 r.- wystawa
  • / sala wystaw czasowych w Centrum Geoedukacji, zwiedzanie bezpłatne/
  • 22-23 listopada 2021 r. – warsztaty edukacyjne
  • /zapisy na warsztaty prowadzi Fundacja „Odzyskaj Środowisko”/

Warsztaty trash art są realizowane w ramach projektu Elektryczne Śmieci, który realizuje Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AAURAEKO. Więcej o projekcie znajdą Państwo na stronie: https://elektrycznesmieci.pl/


x