Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności

29 września 2023

6 października przypada Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności.  To coroczne światowe święto, które jest okazją do popularyzacji zagadnień związanych z Ziemią. Decyzja o jego uchwaleniu zapadła w ubiegłym roku podczas Konferencji Generalnej UNESCO. Warto również dodać, że Polska była jednym z liderów w gronie krajów, które zainicjowały ów dzień.


Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności jest dobrą okazją do promowania walorów przyrody nieożywionej na obszarze Geoparku Świętokrzyskiego – Światowego Geoparku UNESCO.  Z tej okazji Geonatura Kielce wraz z Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach przygotowały kilka aktywności w tygodniu Międzynarodowego Dnia Georóżnorodności.


3 października (wtorek)

Zapraszamy do Klubu Miłośników Geologii na prelekcję dotyczącą „Georóżnorodności Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych”, którą wygłosi dr Anna Chwalik-Borowiec.  Początek o godz. 17.15. Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

6 października (piątek)

W Centrum Geoedukacji grupy szkolne będą mogły skorzystać ze specjalnego wydarzenia edukacyjnego pn. GEO-SZTAFETA, w czasie którego uczniowie poznają wybrane zagadnienia geologiczno-geograficzne korzystając ze specjalnie przygotowanych stacji geo-wiedzy i eksperymentów. Tematyka stacji dotyczyć będzie skał, minerałów, skamieniałości i procesów geologicznych. Ilość miejsc na warsztaty ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

 

7 października (sobota)

Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach  organizuje Maraton pieszy 50. Świętokrzyską, który przebiega przez  tereny Geoparku Świętokrzyskiego. Na trasie są m.in. kamieniołom na Zelejowej i Stokówka, Jaskinia Piekło czy rezerwat Biesak-Białogon.  Turyści uczestniczące w tej długodystansowej wędrówce będą  więc mieli okazję do zapoznania się z walorami geologicznymi geostanowisk znajdujących się na trasie Maratonu.

8 października (niedziela)

Raj geologiczny „Śladem Ziemi i Człowieka”

Start: godz. 9:30, Karczówka (skrzyżowanie ulic Karczówkowskiej i Podklasztornej)

Trasa: Karczówka – Dalnia – Grabina – Brusznia – Karczówka – Ogród Botaniczny

Zakończenie: godz. 15:00, Ogród Botaniczny (na zakończenie planowane jest ognisko)

Więcej informacji: http://centrum-geoedukacji.pl/rajd-geologiczny-sladem-ziemi-i-czlowieka/

x