WEŹ UDZIAŁ W GLOBALNYM EKSPERYMENCIE WRAZ Z GEOPARKIEM KIELCE

1 października 2016

Porozumienie Społeczeństwo i Nauka (SPiN), którego Geopark Kielce, jest członkiem, zaprasza do udziału w ogólnopolski wydarzeniu popularyzatorów nauki w Polsce („SPiN Day – dla społeczeństwa i nauki’). Tegoroczna akcja wpisuje się w Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki i Muzeów(International Science Center and Science Museum Day – ISCSMD), który przypada 10 listopada. Program obchodów SPiN Day w Geoparku Kielce, wkrótce. Natomiast już dziś, zachęcamy wszystkich naszych sympatyków do udziału w GLOBALNYM EKSPERYMENCIE.

Każdy z nas może dołączyć do międzynarodowej sieci GLOBE, zrzeszającej naukowców, studentów, nauczycieli, popularyzatorów nauki, by dowiedzieć się więcej na temat naszego wspólnego środowiska.  W związku z czym zapraszamy do udziałuw ogólnoświatowym eksperymencie dotyczącym obserwacji chmur. W tym celu zachęcamy do pobrania aplikacji Globe Observer, za pomocą której przez pierwsze dwa tygodnie października obserwujemy chmury, jednocześnie je fotografując.  Chmury, jak każdy bowiem wie cechują się dużą zmiennością. Ich przewidywanie jest jednym  z głównych wyzwań współczesnej klimatologii. Obserwacje, które prowadzone będą równolegle na całym świecie, dostarczą wiele cennych danych, niczym  dane z satelitów teledektecyjnych. Dane z tzw. „chmurzastego eksperymentu” zostaną zebrane i wykorzystane do utworzenia wielowarstwowej animacji  prezentującej zachmurzenie na świecie . Animacja będzie dostępna dla wszystkich 10 listopada, w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Centrów Nauki i Muzeów.


Zachęcamy do pobrania aplikacji Globe Observer i obserwacji  do 15 października. 


Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziecie w przewodniku, opracowanym przez zaprzyjaźnione Centrum Nauki Experyment z Gdyni – kliknij tu.

Więcej informacji na stronie ISCSMD – kliknij tu.

x