WYSTAWA CZASOWA

6 marca 2023

Wystawa „MORSKIE OPOWIEŚCI” dostępna dla zwiedzających od wtorku (7.03.2023 r.):

 we wtorki i czwartki, o godz. 15.00.

w niedzielę, o godz. 10.00.

Czas zwiedzania to ok. 45 min.


Zwiedzanie jest bezpłatne i ma charakter indywidualny.

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń wystawy – konieczna jest wcześniejsza rezerwacja:

https://bilety.geonatura-kielce.pl/

pod nr tel. 41/ 36 76 800 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-15.00)Wystawa „MORSKIE OPOWIEŚCI” powstała z inicjatywy pana Ryszarda Springera, który realizując swoje żeglarskie i morskie pasje, społecznie prowadzi w Kielcach, prywatne muzeum „Muzeum Skarbów Neptuna” czynne od maja do września. Na potrzeby wystawy udostępnił nam wiele eksponatów – składają się na nie obrazy, urządzenia nawigacyjne, drewniane modele żaglowców, kotwice oraz mapy. Do organizacji wystawy dołączyły  również kieleckie kluby żeglarskie.

Wystawę podzielić można na kilka wątków tematycznych: żeglarstwo śródlądowe, ratownictwo wodne, turystyka kajakowa, piractwo i korsarstwo, świętokrzyscy ludzie morza, modelarstwo okrętowe i żaglowe, rybołówstwo i wielorybnictwo, bitwy morskie, urządzenia nawigacyjne i okrętowe, oraz historia kotwic.

Osobną, centralną część wystawy zajmuje kącik poświęcony panu Ryszardowi Springerowi kielczaninowi obecnie mieszkającemu w Katowicach współorganizatorowi i organizatorowi wielu wypraw żeglarskich i nurkowych na różnych morskich akwenach. Mapy przedstawiają drogę jaką pokonał w 1987 r. na jachcie „Apti” dopływając z Gdańska do Morza Śródziemnego poprzez kanały śródlądowe Niemiec i Francji oraz dalej przez Atlantyk do Florydy. A celem, tej wyprawy miał być rejs wokół ziemi.

W ekspozycję wkomponowano zwisający ponad głowami zwiedzających  międzynarodowy kod banderowy będący kiedyś swoistym morskim alfabetem. Na stylizację wystawy wpływają też żagle układające się w oknach niczym na masztach prawdziwej żaglowej jednostki pływającej. Uwagę zwraca również oryginalna bandera pochodząca ze szkunera Dar Młodzieży zajmująca jedną ścianę pomieszczenia wystawienniczego. Całość wystawy dopełniają olejne obrazy, reprodukcje, oleodruki i plakaty przypisane do poszczególnych wątków. Wszystkie eksponaty i poszczególne stanowiska zaopatrzone są w krótsze bądź dłuższe opisy, które dają państwu możliwość pogłębienia wiedzy i zainteresowanie się danym tematem.


Wystawę „Morskie Opowieści” tworzą eksponaty udostępnione przez:
  • Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach
  • Żeglarski Klub Morski ,,Bryza”
  • Uczniowski Klub Sportowy ,,Zalew Kielce”
  • Klub Morski ,,Horn”
  • Klub Żeglarski ,,Kormoran”
  • Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • 33 Kielecką Harcerską Drużynę Żeglarską ,,Pasat”
  • Neptuni.pl
  • Andrzeja Stangierskiego
  • Mieczysława Lisowskiego

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom związanym z tematyką żeglarską za udostępnienie cennych eksponatów i pomoc w organizacji wystawy.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 7 marca do końca maja bieżącego roku.

x