WYSTAWA „MORSKIE OPOWIEŚCI”

3 marca 2023
Dziś o godzinie 12:00 w Centrum Geoedukacji miało miejsce otwarcie wystawy marynistycznej zatytułowanej „Morskie opowieści” . Na wystawę składają się różnego rodzaju eksponaty w postaci obrazów, map, instrumentów nawigacyjnych, modeli żaglowców i okrętów.

Ekspozycja podzielona została na kilka wątków. Najwięcej miejsca z uwagi na rozmiary poświęcono żeglarstwu jachtowemu – zobaczyć można kilka rodzajów łódek – obok najbardziej popularnych „Optymistek” podziwiać można prawdziwy katamaran oraz „Nartnika” – jedyną taką w Polsce, dosłownie fruwającą łódkę.

W części historycznej wystawy, wśród zgromadzonych eksponatów są modele żaglowców, kotwice, instrumenty nawigacyjne, mapy, obrazy i wiele innych artefaktów z kieleckiego Muzeum Skarbów Neptuna prowadzonego przez kapitana Ryszarda Springera, pierwszego polskiego żeglarza, który drogą śródlądową przepłynął z Bałtyku na Morze Śródziemne.

W części poświęconej ratownictwu wodnemu z bliska przypatrzymy się skuterowi wodnemu niosącemu pomoc potrzebującym na pod-kieleckim zalewie w Cedzynie. Wśród modeli natkniemy się m.in. na całą flotyllę Krzysztofa Kolumba z jego wyprawy z 1492 r., kultowe polskie jednostki żaglowe na co dzień cumujące na Skwerze Kościuszki w Gdyni – „Dar Pomorza”, „Dar Młodzieży”, ORP „Iskrę”, czy nieodnaleziony do dzisiaj okręt podwodny ORP „Orzeł”. Można także poczuć się jak buntownik na brytyjskim pełnorejowcu „Bounty” czy uczestnik jednej z bitew morskich pod Trafalgarem na liniowcu „Victory” admirała Nelsona lub pod North Foreland na okręcie flagowym „De Zeven Provinciën” holenderskiego admirała Michiela de Ruytera.

Tematyka tej wystawy jest bardzo szeroka, obejmuje zarówno żeglarstwo, jaki i modelarstwo, kajakarstwo czy ratownictwo wodne. Wyjątkowości dodają eksponaty pochodzące z Muzeum Skarbów Neptuna pana Ryszarda Springera. Ideę wspiera też znany żeglarz Andrzej Stangierski. Wystawa jest również efektem współpracy ze Świętokrzyskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, który wystawił różne łodzie, katamarany i łodzie szkoleniowe. Myślę, że każdy pasjonat morskich opowieści znajdzie coś ciekawego – mówi Dyrektor Geonatury Kielce Mirosław Hejduk.

Uroczystość otwarcia wystawy zaszczycili swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Miasta Kielce – Pan Marcin Chłodnicki, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Pani – Anna Kibortt, Prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego – Pan Marcin Piętak, Prezes Wodociągów Kieleckich – Pan Henryk Milcarz oraz przedstawiciele środowiska żeglarskiego i wodnego z Kielc, w tym Prezes Świętokrzyskiego Okręgu Związku Żeglarskiego Andrzej Kosmala.

Wystawę „Morskie Opowieści” tworzą eksponaty udostępnione przez:
– Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach
– Żeglarski Klub Morski ,,Bryza”
– Uczniowski Klub Sportowy ,,Zalew Kielce”
– Klub Morski ,,Horn”
– Klub Żeglarski ,,Kormoran”
– Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
– 33 Kielecką Harcerską Drużynę Żeglarską ,,Pasat”
– Neptuni.pl
– Andrzeja Stangierskiego
– Mieczysława Lisowskiego

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom związanym z tematyką żeglarską za udostępnienie cennych eksponatów i pomoc w organizacji wystawy.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 7 marca do końca maja bieżącego roku.

x