GALERIA ZIEMI

24 maja 2012
UWAGA! ZE WZGLĘDU NA MODERNIZACJĘ WYSTAWY STAŁEJ „GALERII ZIEMI”  INFORMUJEMY, ŻE OD 01 GRUDNIA 2018 r. DO 30 CZERWCA 2019 r. ZMIENIA SIĘ ORGANIZACJA PRACY CENTRUM GEOEDUKACJI.  WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ -> KLIK

DEWOŃSKA OPOWIEŚĆ I PROCESY GEOLOGICZNE

DSC_1294_stitchc

Góry Świętokrzyskie to obszar o wybitnej georóżnorodności, otwarta księga dziejów Ziemi, w której niemal 550 mln lat historii geologicznej zapisało się w dostępnych na powierzchni profilach skalnych. Jeden z rozdziałów tej księgi jest szczególny z uwagi na obfitość zapisu geologicznego i jego znaczenie dla obrazu przyrody i powiązań między nią a człowiekiem, w regionie świętokrzyskim. To okres nazwany dewonem, który trwał od ok. 416 do 359 mln lat temu. W tym czasie obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim stanowił część rozległego, płytkiego morza szelfowego otaczającego kontynent Laurosji i położonego na półkuli południowej w strefie klimatu podzwrotnikowego. Burzliwa historia tego obszaru podczas dewonu i w późniejszych okresach geologicznych, to zarazem fascynująca opowieść o wyjściu pierwszych kręgowców na ląd, rozkwicie i zaniku tropikalnej rafy zakończonym wielkim wymieraniem, budzących grozę trzęsieniach ziemi oraz tworzeniu się jaskiń i złóż cennych minerałów. Główni aktorzy tej opowieści – dawne żyjące organizmy i procesy geologiczne, oraz jej scenariusz rozciągnięty w czasie geologicznym, dały efekt – skały dewońskie i ich współczesny wygląd włącznie z formami rzeźby, które one tworzą. Do opowieści napisanej przez Naturę, dopisał się jeszcze człowiek – eksploatując przez wieki skały dewońskie i znajdujące się w ich obrębie cenne rudy i kruszce metali.

Powyższa opowieść o dewonie oraz o tym, co działo się po tym okresie ze skałami dewońskimi to motyw przewodni ekspozycji stałej w Galerii Ziemi. W pierwszej części wystawy zapoznajemy się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały w dewonie obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Specjalnie przygotowane dioramy z modelami dawnych żyjących organizmów wprowadzają nas w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 359 milionami lat pokrywały te tereny. Artystyczne wyobrażenie dewońskiego świata podparte jest danymi naukowymi i skamieniałościami stanowiącymi jego zapis kopalny.

Opowieść o tym, co działo się ze skałami dewońskimi po dewonie, dotyczy głównie procesów geologicznych, które kształtowały te skały. Możemy się z nimi zapoznać na podstawie plansz, animacji multimedialnych oraz eksponatów geologicznych dostępnych na Antresoli. Ciekawym elementem jest Wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini – Chelosiowej Jamie.


Galeria Ziemi-ekspozycja stała w Centrum Geoedukacji_fot. Archiwum Geoparku Kielce