4 ŻYWIOŁY geoNATURY – nowe zajęcia warsztatowe
Już od 28 lutego zapraszamy grupy szkolne (klasy V-VIII SP) do udziału w cyklicznych zajęciach warsztatowych „4 ŻYWIOŁY geoNATURY”. To nowa, edukacyjna propozycja Centrum Geoedukacji.
Warsztaty poświęcone będą 4 żywiołom natury: POWIETRZA, WODY, OGNIA i ZIEMI. Poznamy z czego składa się powietrze, jakie ma właściwości i co wpływa na jego jakość. Dowiemy się czym jest gleba, w jakich warunkach się tworzy i co wpływa na jej urodzajność. Zbadamy cechy wody a także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się na naszej planecie. Odkryjemy tajemnice ognia i zapoznamy się z produktami erupcji wulkanicznej.
Warsztaty POWIETRZE/WODA/ZIEMIA/OGIEŃ będą miały charakter interaktywny, z pokazami i samodzielnymi eksperymentami. W I edycji, zajęcia odbywać się będą w środy, w godz. 11.00-12.45. Oferta skierowana jest do grup szkolnych (klasy V-VIII szkoły podstawowej). Jednorazowo w zajęciach może wziąć udział maksymalnie 30 osób.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja poprzez Internetowy System Rezerwacji https://bilety.geonatura-kielce.pl/, pod nr telefonu 41/ 36 76 800 lub e-mailowo: rezerwacje@geonatura-kielce.pl.
* harmonogram warsztatów dostępny w systemie rezerwacji
POWIETRZE, temat: Chwytaj powietrze
Warsztaty dotyczące zagadnień związanych z powietrzem. Uczestnicy zajęć dowiedzą się z czego składa się powietrze, sprawdzimy jakie ma właściwości i co wpływa na jego jakość. Zbadamy jak powstaje smog i kwaśne deszcze. Warsztaty o charakterze interaktywnym z pokazami i samodzielnymi eksperymentami.
WODA, temat: Jak kamień w wodę
Tematyka warsztatów dotyczy zagadnień związanych z wodą. Uczestnicy dowiedzą się między innymi skąd się wzięła na naszej planecie, jak zapoczątkowało się życie na Ziemi i czy woda swoją działalnością coś tworzy.
W ramach tych zajęć będą wykonywane zadania/eksperymenty.
ZIEMIA, temat: Życiodajna gleba
Na zajęciach dowiemy się czym jest gleba, dlaczego jest tak ważna dla życia na naszej planecie. Poznamy czas i warunki w jakich tworzy się gleba, podstawowe skały na których formują się różne jej rodzaje. W ramach zajęć dzieci będą przeprowadzać eksperymenty, badając glebę i jej właściwości.
OGIEŃ, temat: Nie igraj z ogniem
Tematem zajęć będzie ogień i jego wpływ na funkcjonowanie człowieka i środowiska. Uczestniczący w zajęciach zapoznają się m.in. ze strukturą płomienia, temperaturą ognia, jego kolorem i od czego te czynniki są uzależnione. Elementem poznania będą też procesy wulkaniczne zachodzące w przyrodzie. W trakcie zajęć przeprowadzane będą eksperymenty i zadania aktywizujące uczestników i obrazujące zachodzące zjawiska.