Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności
6 października przypada Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności. To coroczne światowe święto, które jest okazją do popularyzacji zagadnień związanych z Ziemią. Decyzja o jego uchwaleniu zapadła w ubiegłym roku podczas Konferencji Generalnej UNESCO. Warto również dodać, że Polska była jednym z liderów w gronie krajów, które zainicjowały ów dzień.
Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności jest dobrą okazją do promowania walorów przyrody nieożywionej na obszarze Geoparku Świętokrzyskiego – Światowego Geoparku UNESCO. Z tej okazji Geonatura Kielce wraz z Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach przygotowały kilka aktywności w tygodniu Międzynarodowego Dnia Georóżnorodności.
3 października (wtorek)
Zapraszamy do Klubu Miłośników Geologii na prelekcję dotyczącą „Georóżnorodności Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych”, którą wygłosi dr Anna Chwalik-Borowiec. Początek o godz. 17.15. Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
6 października (piątek)
W Centrum Geoedukacji grupy szkolne będą mogły skorzystać ze specjalnego wydarzenia edukacyjnego pn. GEO-SZTAFETA, w czasie którego uczniowie poznają wybrane zagadnienia geologiczno-geograficzne korzystając ze specjalnie przygotowanych stacji geo-wiedzy i eksperymentów. Tematyka stacji dotyczyć będzie skał, minerałów, skamieniałości i procesów geologicznych. Ilość miejsc na warsztaty ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
7 października (sobota)
Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach organizuje Maraton pieszy 50. Świętokrzyską, który przebiega przez tereny Geoparku Świętokrzyskiego. Na trasie są m.in. kamieniołom na Zelejowej i Stokówka, Jaskinia Piekło czy rezerwat Biesak-Białogon. Turyści uczestniczące w tej długodystansowej wędrówce będą więc mieli okazję do zapoznania się z walorami geologicznymi geostanowisk znajdujących się na trasie Maratonu.
8 października (niedziela)
Raj geologiczny „Śladem Ziemi i Człowieka”
Start: godz. 9:30, Karczówka (skrzyżowanie ulic Karczówkowskiej i Podklasztornej)
Trasa: Karczówka – Dalnia – Grabina – Brusznia – Karczówka – Ogród Botaniczny
Zakończenie: godz. 15:00, Ogród Botaniczny (na zakończenie planowane jest ognisko)
Więcej informacji: http://centrum-geoedukacji.pl/rajd-geologiczny-sladem-ziemi-i-czlowieka/