Tajemniczy krzemień w Klubie Miłośników Geologii
Drodzy miłośnicy nauk o Ziemi (i nie tylko). W ramach kolejnego spotkania Klubu Miłośników Geologii, 16 kwietnia (wtorek) o godz. 17:30 w Centrum Geoedukacji, ul. Daleszycka 21, w Kielcach szykujemy dla Was geologiczno-archeologiczne, krzemienne rarytasy :).
Od momentu pojawienia się człowieka na Ziemi krzemień był surowcem, który wzbudzał w nim ogromne zainteresowanie. Dlaczego? Co takiego jest w tej powszechnie występującej skale, co powodowało że nasi przodkowie poszukiwali go głęboko pod ziemią, a przedmioty z niego wykonane potrafiły „przemierzać” w epoce kamienia setki kilometrów?
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się jakie są hipotezy dotyczące powstawania krzemienia, gdzie najczęściej występuje i jak wygląda. Odkryjemy również tajemnicę do czego był wykorzystywany przez setki tysięcy lat, jak był pozyskiwany oraz jak wyglądała jego obróbka i użytkowanie w praktyce. Wirtualnie odwiedzimy także najsłynniejszą na świecie pradziejową kopalnię krzemienia w Krzemionkach. A wszystko to w formie zabawy i na wesoło :)
Naszymi przewodnikami w geologiczno-archeologicznej wyprawie będą Artur Jedynak i Michał Surma, pracownicy Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki – Oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Zapraszamy wszystkich zaineresowanych!