Warsztaty w Geoparku Przedgórze Sudeckie -relacja

6 lipca 2018

W dniach 29 i 30 czerwca oraz 1 lipca 2018 zostały przeprowadzone warsztaty terenowe na terenie Geoparku Przedgórze Sudeckie. W warsztatach uczestniczyli członkowie Klubu Miłośników Geologii grupa starsza oraz kilka osób grupy młodszej wraz z opiekunami. Uczestnictwo w warsztatach terenowych dla grupy młodszej  było nagrodą za zdobycie trzech pierwszych miejsc w przeprowadzonym w roku szkolnym 2017/2018 konkursie „Master Szlif”.

Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzili kamieniołom w Piławie Górnej gdzie wśród migmatytów i amfibolitów występują potężne, największe w Polsce żyły pegmatytowe. One też były głównym celem naszej wyprawy. Mimo, że uczestnicy warsztatów nie mieli możliwości znaleźć wszystkich w liczbie około 100 różnorodnych minerałów, jednak to co udało się pozyskać i tak w znaczny sposób wzbogaci nasze geologiczne kolekcje.

Kolejnym punktem warsztatów był kamieniołom Strzelin po którym oprowadzał nas założyciel i osoba numer jeden Geoparku Przedgórze Sudeckie, Pan Robert Tarka. Zapierające dech w piersiach widoki najgłębszego liczącego sobie 130 m głębokości kamieniołomu Strzelin, dostarczyły klubowiczom niezapomnianych wrażeń. Całość wzbogaciła barwna opowieść gospodarza spotkania.

Skała Goethego w Jegłowej, była następnym punktem na mapie naszej wędrówki . Występujący tam w postaci szczotek i pojedynczych kryształów kwarc zwiększył zbiory poszukiwaczy. Bogaty w wydarzenia dzień zakończył się ogniskiem na terenie urokliwego obozowiska, które udostępnił nam Pan Robert Tarka.

Drugi dzień naszych warsztatów poświęcony był na zwiedzanie Arboretum w Wojsławicach słynącego z największego w Polsce zbioru różaneczników, host, żurawek i bluszczy . Nie zabrakło również akcentu geologicznego. Na terenie Arboretum znajduje się bowiem Georetum w którym zgromadzone zostały wszystkie rodzaje skał i większość minerałów występujące na terenie Geoparku Przedgórze Sudeckie.

Przy doskonałej pogodzie i wyśmienitych nastrojach oraz ciężkich od „skarbów”  plecach zakończyliśmy nasze warsztaty, które wszyscy ich uczestnicy uznali jako wyjątkowo udane.


Warsztaty Klubu Miłośników Geologii odbyły się dzięki dofinansowaniu  w ramach wsparcia finansowego

na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Kielcach, w 2018 roku.


x