WERNISAŻ WYSTAWY CZASOWEJ „ŚWIĘTOKRZYSKIE GEOSTRUKTURY” W NAJBLIŻSZY CZWARTEK!

12 września 2017

W czwartek, 14 września, o godzinie 17.30, w Centrum Geoedukacji odbędzie się wernisaż wystawy czasowej, zatytułowanej „Świętokrzyskie Geostruktury”. Pierwszą w regionie świętokrzyskim wystawę fotograficzną Pejzaż Geologiczny, zorganizowano we Liceum Sztuk Plastycznych, we wrześniu 2009 roku. Uczniowie liceum na podstawie zaprezentowanych zdjęć Barbary i Jerzego Jędrychowskich, tworzyli swoje przestrzenne wizje inspirowane kamiennymi obrazami. Kolejną okazją do zaprezentowania geostruktur, była dziesiąta rocznica powstania Geoparku Kielce. Zaprezentowano wówczas około 40 prac, których tematyka ukierunkowana została na skalne obrazy, wykonane na terenie regionu świętokrzyskiego. Rok 2015 zaowocował  kolejną wystawą „Krzemienne krajobrazy, która zorganizowana została również na terenie Geoparku Kielce. W ramach tej wystawy zaprezentowano wyjątkową urodę krzemieni pasiastych. Na wystawach pojawiły się prace również Michała Porosa, który bardzo aktywnie włączył się w ten nowy kierunek w fotografii regionalnej, prezentując ciekawe spojrzenie na urodę świętokrzyskich struktur skalnych.

Tegoroczna wystawa jest więc już trzecią z tego cyklu. Wystawę tworzą wielkoformatowe fotografie ciekawych struktur geologicznych w skałach, skamieniałościach i minerałach z regionu świętokrzyskiego. Poza walorami estetycznymi wystawa zawiera również elementy edukacyjne w postaci informacji merytorycznych dotyczących poszczególnych okazów prezentowanych na zdjęciach oraz mini-ekspozycji skał i minerałów z rejonu.


 


Wystawa została zrealizowana w ramach zadania ,,Wystawy czasowe z cyklu Geo-ekologiczne Świętokrzyskie’’ dofinansowanego ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

x